HDD Dysk twardy - jak ustrzec się utraty danych


1

 

        Dzień w dzień każdy z nas tworzy dane cyfrowe, jedni w postaci zdjęć inni w postaci plików tekstowych, a jeszcze inni tworzą muzykę czy filmy. Każdemu z nas zależy na tym, aby te dane nie zniknęły bądź nie uległy uszkodzeniu. W dzisiejszym artykule opiszę błędy dysków twardych, jak zapobiegać utracie danych oraz jak zdiagnozować uszkodzony dysk twardy.

Czytaj więcej: Zepsuty dysk twardy -  jak uniknąć utraty danych

Wymiana matrycy w laptopie

 

          Matryca w laptopie jest elementem, który dość łatwo uszkodzić. Jeżeli laptop nam upadnie na ziemię to możemy być prawie pewni, że matryca została uszkodzona mechanicznie. Kolejnym przypadkiem jest zamknięcie klapy zbita matrycalaptopa w momęcie kiedy na klawiaturze leży długopis badź inny twardy przedmiot, skutek będzie też ten sam czyli pęknięta matryca. Fizycznie uszkodzona matryca jest nie do naprawienia, ponieważ koszt poszczególnych elementów oraz trud jaki trzeba sobie zadać na zdobycie ich jest nieopłacalny. Pozostaje nam kupić matrycę używaną bądź nową. W obecnych laptopach producenci stosują dwa typy matryc: matrycę z podświetleniem LED oraz matrycę z podświetleniem świetlówkowym CCFL. W przypaku matrycy LED sprawa jest prosta, wystarczy kupić nową matrycę w granicach 220zł. Natomiast matryca świetlówkowa jest  dużo droższa, ponieważ koszt nowej matrycy wacha się od 400 do 600 zł. W takim przypadku dobrze jest zakupić matrycę użwyaną w granicach 250zł, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę pieniędzy, a efekt wymiany będzie taki sam. Na rynku można zakupić matrycę LED ze specjalną przejściówką, dzięki której możemy taką matrycą zastąpić matrycę świetlówkową, jednak przy takim rozwiązaniu bardzo często trafiamy na pewne utrudnienia nie do przeskoczenia dla majsterkowicza bez porządnej lutownicy, schematów elektronicznych no i przede wszystkim wiedzy elektronicznej. Mianowicie często przejściówk,i które się kupuje są niekoniecznie przystosowane do waszego laptopa, wynika to z róznić wyprowadzeń pinów kabla łączącego płytę główną z inwerterem, czy po prostu redukcja z 30 pin w matrycy na gniazdo 40 pinowe, którym podłączamy matrycę do płyty głównej także miewają rozbierzności w wyprowadzanych pinach.

Czytaj więcej: Wymiana matrycy

SERWIS LAPTOPÓW- Wymiana mostu północnego w laptopie

 

          Jednym z nieodzownych elementów elektronicznych w naszych laptopach jest most północny, jest to układ spełniający ważne role i niejednokrotnie zarządza dość sporymi zasobami. Na wstępie opiszę czym jest most MOSTEK PÓŁNOCNY
północny i jaką rolę odgrywa we wspólczesnych laptopach. Most północny (northbridge) jest to chipset łączący procesor laptopa z szyną PCI Express, prowadzi kontrole pamięci RAM i niejednokrotnie ma wbudowaną kartę graficzną, a jeżeli nie ma, to jest pośrednikiem w komunikacji pomiędzy kartą graficzną a procesorem laptopa.

 

          Ważną informacją pod kontem mostka północnego jest to iż nie każdy most prowadzi kontrolę pamięci RAM, mianowicie w architekturach opartych na procesorach firmy AMD nie wystepują mostki z kontrolerem pamięci RAM, te zadanie przejmuje procesor, także występują chipsety ze zintegrowaną kartą graficzną na pokładzie mostka oraz chipsety bez procesorów graficznych. Oczywiście występują jeszcze mostki w innych wariacjach, ale już rzadziej spotykane a więc nie będę tutaj o nich pisał, generalnie mostki możemy podzielic na trzy grupy:

Czytaj więcej: Wymiana mostka północnego w laptopie

Zalany Laptop - Pierwsza reakcja jest najważniejsza!

 

 

prawie zalany laptopZalany Laptop - Wstęp

 

           Prawie każdemu zdarzyło się zalać swojego laptopa, a jak nie wam to na pewno waszej pocieszce udało się to zrobić :) W takim przykrym incydencie ma znaczenie każda minuta i czynność wykonana przez was w celu ratunku sowjego laptopa. Jeżeli odpowiednio zareagujemy to zalanie laptopa nie musi być tragiczne w skutkach i na pewno zredukuje koszt naprawy, a elektronikę po zalaniu niejednokrotnie jest ciężko doprowadzić do stanu  sprzed zalania.

Czytaj więcej: Zalany laptop - pierwsza reakcja jest najważniejsza!

Budowa układu BGA

 

Spód układu bga         

          W dzisiejszym artykule, przedstawimy budowę układu bga występującego w laptopach, komputerach, konsolach do gier i wielu wielu innych urządzeniach wyspecjalizowanych. Ten artykuł jest uzupełnieniem naszej poprzedniej publikacji w której przedstawialiśmy w jaki sposób działają nieuczciwe serwisy oraz domowi informatycy. Po zapoznaniu się z dzisiejszym tekstem problematyka awarii układów BGA powina być bardziej zrozumiała.

Czytaj więcej: Budowa ukladu BGA