Wymiana matrycy w laptopie

 

          Matryca w laptopie jest elementem, który dość łatwo uszkodzić. Jeżeli laptop nam upadnie na ziemię to możemy być prawie pewni, że matryca została uszkodzona mechanicznie. Kolejnym przypadkiem jest zamknięcie klapy zbita matrycalaptopa w momęcie kiedy na klawiaturze leży długopis badź inny twardy przedmiot, skutek będzie też ten sam czyli pęknięta matryca. Fizycznie uszkodzona matryca jest nie do naprawienia, ponieważ koszt poszczególnych elementów oraz trud jaki trzeba sobie zadać na zdobycie ich jest nieopłacalny. Pozostaje nam kupić matrycę używaną bądź nową. W obecnych laptopach producenci stosują dwa typy matryc: matrycę z podświetleniem LED oraz matrycę z podświetleniem świetlówkowym CCFL. W przypaku matrycy LED sprawa jest prosta, wystarczy kupić nową matrycę w granicach 220zł. Natomiast matryca świetlówkowa jest  dużo droższa, ponieważ koszt nowej matrycy wacha się od 400 do 600 zł. W takim przypadku dobrze jest zakupić matrycę użwyaną w granicach 250zł, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę pieniędzy, a efekt wymiany będzie taki sam. Na rynku można zakupić matrycę LED ze specjalną przejściówką, dzięki której możemy taką matrycą zastąpić matrycę świetlówkową, jednak przy takim rozwiązaniu bardzo często trafiamy na pewne utrudnienia nie do przeskoczenia dla majsterkowicza bez porządnej lutownicy, schematów elektronicznych no i przede wszystkim wiedzy elektronicznej. Mianowicie często przejściówk,i które się kupuje są niekoniecznie przystosowane do waszego laptopa, wynika to z róznić wyprowadzeń pinów kabla łączącego płytę główną z inwerterem, czy po prostu redukcja z 30 pin w matrycy na gniazdo 40 pinowe, którym podłączamy matrycę do płyty głównej także miewają rozbierzności w wyprowadzanych pinach.

Wymiana matrycy w laptopie - Diagnoza

       

         Przed wymianą oraz zakupem matrycy powinniśmy najpierw zdjagnozować czy uszkodzoną mamy matrycę w laptopie, czy może uszkodzenie leży po stronie karty graficznej albo jest uszkodzony jeszcze jakiś inny element.

 

          W przypadku uszkodzenia matrycy fizycznie czyli peknięcia, efekt wylania, kolorowe plamy czy wypalone piksele jest dość łatwe do zdiagnozowania. Inne przypadki wcale nie są tak proste do jednoznacznego określenia uszkodzenia matrycy.

          Na początku podłącz do laptopa monitor, jeżeli obraz na monitorze będzie widoczny a na matrycy nie, to najprawdopodobniej jest uszkodzona taśma łącząca matrycę z płyta główną, albo taśma po prostu wypięła się z gniazda matrycy.

          Jeżeli podczas otwierania matrycy bądź podczas wykonywania ruchów góra - dół matrycą zaczyna migotać obraz, to może wskazywać na uszkodzone gniazdo w matrycy, w płycie głównej, bądź uszkodzona jest taśma. W przypadku takich uszkodzeń nie powinniśmy bagatelizować sprawy ponieważ jeżeli w wiązce przetrą się jeszcze inne przewody i będą one zwierały, to mamy bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że uszkodzimy kartę graficzną w laptopie.

          Jeżeli na matrycy widzimy obraz, ale jest on ciemny to może być uszkodzona świetlówka w matrycy, inwerter w matrycy, bądź sama karta graficzna. W przypdakach takich jak wyłączenie podświetlenia matrycy po pewnym okresie pracy laptopa może wskazywać na uszkodzenie inwertera, badź karty graficznej. To samo się tyczy jeżeli podświetlenie zacznie migotać - tutaj trzeba dodać jeszcze, że jeśli jest to matryca LED też trzeba wziąć pod lupę taśmę.

          Jeżeli na matrycy widzimy paski, artefakty, obraz jest podzielony na kilka części to mamy dość spore prawdopodobieństwo, że uszkodzeniu uległ układ karty graficznej.

 

Wymiana matrycy w laptopie - demontaż 

     

          Jeżli już mamy zdjagnozowany problem i mamy pewność, że jest to uszkodzona matryca to przystępujemy do demontażu. Poniżej przedstawię zdjęcia z procesu demontażu matrycy na podstawie laptopa MSI EX628, w większości przypdaków tak właśnie będzie przebiegał proces demontażu matrycy.

 

Wyjmowanie akumulatora w laptopie

Pierwszą czynnością jaką należy zrobić to laptop odłączyć od zasilania oraz wyciągnąć akumulator.

 zdejmowanie zaślepek

Po odłączeniu akumulatora oraz zasilania, w ramce matrycy musimy zdjąć przyklejone na klej gumowe zaślepki które maskują śruby oraz działają jak dystanse podczas zamykania klapy. Do zdejmowania zaślepek idealnie nadaje się mały płaski śrubokręt bądź szpikulec. Zdejmowanie nie polega na niczym innym jak delikatnym podważaniu gumy. Po usunięciu zaślepek widzimy w tych miejscach śruby które należy wykręcić.

 Zdejmowanie ramki matrycy

Po odkręceniu śrubek, ramkę matrycy należy zdjąć. Aby to zrobić trzeba delikatnie ramkę podważyć aż puszczą plastikowe zatrzaski.

 wyciaganie matrycy

Kolejną czynnością jaką musimy wykonać to odkręcić śrubki zaznaczone w czerwonych elipsach. Te śrubki mocują małe kątowniki do zawiasów laptopa. Do kątowników jest przykręcona matryca.

odkręcanie matrycy

W górnej części zdjęcia widzimy szynę trzymającą matrycę, matryca do kątowników jest przykręcona śrubkami które trzeba odkręcić. Po odkręceniu tych śrubek matryca jest już wolna od wszystkich zaczepów które ją trzymały na swoim miejscu. W dolnej części zdjęcia widzimy zaznaczone gniazdo czerwoną elipsą. Tu jest wiązka kabli w formie tasiemki która łączy matrycę z płytą główną. Ta żółta taśma to taśma kaptonowa- ma za zadanie usztywnienie połączenia taśmy w gnieździe aby nie mogła się wypiąć. Taśmę należy delikatnie odkleić i wiązkę wypiąć.

           Gdy mamy wykonane wszystkie powyższe czynności wkładamy nową matrycę w kątowniki, przykręcamy je i składamy laptopa w odwrotnej kolejności jak została przedstawiona na powyższych zdjęciach.

 

          Jeżeli nie masz 100% pewności, że uszkodzeniu uległa właśnie matryca, bądź nie chcesz podjąć się wymiany matrycy z obawy o większe uszkodzenie laptopa, jego obudowy czy bardzo delikatnych przewodów łączących, to zleć wymianę nam - Serwisowi laptopów z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. W zakładce kontakt  znajduje się mapka jak do nas trafić, a jeżeli nie posiadasz wystarczającej ilością czasu to prosimy o telefon, serwisant odbierze od Państwa uszkodzony laptop a po naprawie odwiezie. Warto nie ryzykować wymiany matrycy samodzielnie, ponieważ nie trudno jest źle zdiagnozować co jest uszkodzone, bądź popełnić błędy podczas wymiany. A serwis za wymianę matrycy na nową pobiera bardzo małą opłatę.