Zalany Laptop - Pierwsza reakcja jest najważniejsza!

 

 

prawie zalany laptopZalany Laptop - Wstęp

 

           Prawie każdemu zdarzyło się zalać swojego laptopa, a jak nie wam to na pewno waszej pocieszce udało się to zrobić :) W takim przykrym incydencie ma znaczenie każda minuta i czynność wykonana przez was w celu ratunku sowjego laptopa. Jeżeli odpowiednio zareagujemy to zalanie laptopa nie musi być tragiczne w skutkach i na pewno zredukuje koszt naprawy, a elektronikę po zalaniu niejednokrotnie jest ciężko doprowadzić do stanu  sprzed zalania.

Zalany Laptop - Postępowanie

          Gdy trafi się wam ten niemiły incydent, to absolutną podstawą jest natychmiastowe odłączenie zasilacza od laptopa oraz wyciągnięcie akumulatora naszego laptopa. Gdy odłączymy źródła zasilania powinniśmy odpowiednio ułożyć laptopa do pełnego wyschnięcia. Znaczenie ma jak  ciecz wylała się na nasz laptop. Jeżeli płyn został wylany pod laptopa to mimo wszystko odłączamy zasilanie oraz akumulator i laptop w pozycji normalnej stawiamy w jakimś ciepłym miejscu na przykład przy kaloryferze na 24 godziny w celu wyschnięcia. Gdy laptop odstoi swoje, nie podłączajmy zasilania gdyż wyschnięty płyn może znajdować się na płycie głównej komputera. Powinniśmy rozkręcić laptop zachowując ochronę ESD, rozłożyć go jak najdrobniej się da, ocenić stopień zalania, a obudowy laptopa wyczyścić.  Przy widocznym zalaniu płyty głównej laptopa bądź innej elektroniki składowej (Pamięci RAM, karty besprzewodowe WI-FI, dodatkowe gniazda USB, itd.) powinniśmy płytę wyszorować szczoteczką ESD oraz Izopropanolem. Jeżeli zauważycie, że ciecz wlała się pod układy elektroniczne, nie czyśccie laptopa tylko w takim stanie oddajcie do serwisu laptopów w celu gruntownego czyszczenia, co pomoże  serwisowi na szybszą lokalizację zalanych elementów.

 

          Jeżeli laptop został zalany cieczą od góry czyli na klawiaturę, matrycę, natychmiastowo odłączamy źródła zasilania, laptop odstawiamy w ciepłe miejsce w celu wyschnięcia. W takim przypadku zalania ważne jest to jak ułożymy laptop do schnięcia. Od razu po odłączeniu zasilania laptop powinien zostać odwrócony klawiaturą na dół. Dzięki temu ciecz nie będzie rozpływać się po płycie głównej a jeśli płyn jeszcze nie dostał się poprzez klawiaturę i obudowę laptopa do płyty głównej to bardzo mocno to zredukuje koszty naprawy, które najprawdopodobniej skończyłyby się na wymianie klawiatury na nową. Ważny jest sposób w jaki ułożymy laptop. Prawidłowo laptop powinien być położony całkowicie na płasko klawiaturą w dół z otwartą matrycą, jeżeli konstrukcja laptopa na to pozwala, jeżeli nie to powinien być położony klawiaturą w dół z matrycą otwartą w kącie prostym na rogu jakiegoś stołu, bądź parapetu blisko grzejnika. Pod żadnym pozorem nie ustawiajcie laptopa w kształcie litery A, takie położenie umożliwi rozpływ cieczy po płycie głównej i przede wszystkim da możliwość jej do dotarcia do płyty głównej komputera. Poniżej przedstawię zdjęcia jak laptop powinien być prawidłowo położony. Po odstaniu laptopa i wysuszeniu go postępujmy identycznie jak zostało to opisane wyżej.

 

suszenie laptopa na płasko

Laptop całkowicie rozłożony

 

suszenie laptopa 90st

 

Laptop rozłożony do 90st. oparty na kancie stołu.

 

błędne suszenie laptopa

Jest to błędne położenie laptopa w celu suszenia.

 

Zalany Laptop - Słowem zakończenia

 

          Jeżeli postąpicie zgodnie z powyższymi wskazówkami macie bardzo wysokie szanse na to, aby wasz laptop działał prawidłowo (własna autopsja). Jeżeli laptop wysuszycie i zaryzykujecie oraz podłączycie go do zasilania i laptop normalnie się uruchomi oraz będzie prawidłowo pracował to nie bagatelizujcie czyszczenia podzespołów, ponieważ po  pewnym czasie będzie niemiłe rozczarowanie. Poniżej przedstawiam zdjęcie laptopa po zalaniu. Pewna Pani postąpiła prawidłowo ze swoim komputerem oraz zaniosła go do pewnego lokalnego serwisu komputerowego w celu wyczyszczenia laptopa(nie podam marki bo mam nadzieję że to po prostu jednorazowe niedociągnięcie z ich strony). Serwis podszedł rzetelnie, zapewnił Panią, że laptop został wyczyszczony, płyta główna została wymyta i że niestety klawiaturę trzeba było wymienić. 100% prawidłowego podejścia do tematu. Jednak po około miesiąca czasu ta Pani przyniosła laptopa do nas z objawem takim, że gdy wyłączała laptopa to od razu sam się włączał :) Po rozkręceniu laptopa naszym oczą ukazał się grzyb na płycie głównej oraz widoczne zalania kawą.

 

 

          Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zakresie czyszczenia, bądź naprawy swojego laptopa, komputera to zapraszamy do kontaktu z serwisem. GWARANTUJEMY w pełni profesjonalne usług i dajemy na nie GWARANCJĘ!

 

  czyszczenie zalanego laptopa grzyb

Jest to nie wyczyszczona płyta głowna po zalaniu. Po uplywie czasu aż powstał grzyb.