SERWIS LAPTOPÓW- Wymiana mostu północnego w laptopie

 

          Jednym z nieodzownych elementów elektronicznych w naszych laptopach jest most północny, jest to układ spełniający ważne role i niejednokrotnie zarządza dość sporymi zasobami. Na wstępie opiszę czym jest most MOSTEK PÓŁNOCNY
północny i jaką rolę odgrywa we wspólczesnych laptopach. Most północny (northbridge) jest to chipset łączący procesor laptopa z szyną PCI Express, prowadzi kontrole pamięci RAM i niejednokrotnie ma wbudowaną kartę graficzną, a jeżeli nie ma, to jest pośrednikiem w komunikacji pomiędzy kartą graficzną a procesorem laptopa.

 

          Ważną informacją pod kontem mostka północnego jest to iż nie każdy most prowadzi kontrolę pamięci RAM, mianowicie w architekturach opartych na procesorach firmy AMD nie wystepują mostki z kontrolerem pamięci RAM, te zadanie przejmuje procesor, także występują chipsety ze zintegrowaną kartą graficzną na pokładzie mostka oraz chipsety bez procesorów graficznych. Oczywiście występują jeszcze mostki w innych wariacjach, ale już rzadziej spotykane a więc nie będę tutaj o nich pisał, generalnie mostki możemy podzielic na trzy grupy:

 

 • Mostek północny: Z kontrolerem szyny PCI EXPRESS, Z kontrolerem pamięci RAM, Z procesorem Graficznym
 • Mostek północny: Z kontrolerem szyny PCI EXPRESS, bez kontrolera pamięci RAM, z procesorem Graficznym
 • Mostek północny: Z kontrolerem szyny PCI EXPRESS, bez kontrolera pamięci RAM, bez procesora Graficznego

 

Gdy już wiemy czym jest mostek północny i jakie realizuje zadania, możemy przejść do najczęściej spotykanych objawów uszkodzonego chipsetu.

 

Slychać pracę dysku i wentylatora, brak obrazu na ekranie,

Słychać pracę dysku i wentylatora, brak obrazu na ekranie zewnętrznym,

Palą się kontrolki a laptop nie wyświetla treści na ekranie,

Sporadyczne uruchamianie się laptopa, uruchamia się raz na x prób,

Miga dioda CAPS LOCK,

Miga dioda CAPS LOCK i NUM LOCK,

7 oraz 8 sygnalów dzwiękowych procedury post,

 

SERWIS LAPTOPÓW- Proces wymiany moska północnego

 

          Na samym początku muszę zaznaczyć iż wymiana mostka północnego w warunkach domowych jest niemożliwa, do tego mostek północny ati1zadania są potrzebne wyspecjalizowane narzędzia, spora wiedza i doświadczenie w procesie lurowania BGA ponieważ proces lutowania jest uwarunkowany od sporej ilości czynników oraz cała czynność zajmuje dość sporo czasu. Wymiany mostków, kart graficznych oraz innych ukladów BGA stawia serwis przed sporym wyzwaniem, jednak doświadczenie oraz sprzęt umożliwia wykonanie wlutu układu z jakością fabryczną! Poniżej przedstawię  skróconą listę czynności, które wykonuje się podczas wymiany mostka północnego na nowy:

 

 • Rozłożenie laptopa w sposób umożliwiający wyciągnięcia płyty główny,
 • Płytę główną czyścimy z brudu, zdejmujemy wszystkie dodatkowe elementy płyty głównej, bateria RTC, pamięć RAM, karata wi-fi etc.
 • Przy mostku północnym usuwamy fabryczny klej, który ma na celu usztywnienie wlutowanego układu,
 • Po usunieciu kleju, płytę główną umieszczamy na maszynie BGA,
 • Prowadzimy wylut układu wedlug specyfikacji spoiwa łączącego układ z płytą główną,
 • Punkty lutownicze czyścimy taśmą rozlutowniczą, po wyczyśczeniu odtłuszamy powierzchnię izopropanolem,
 • Pozycjonujemy układ,
 • Lutujemy mostek wedlug specyfikacji producenta, z zachowaniem temperatur wskazanych przez niego, ponieważ układ lutowany w niewiele wyższej temperaturze ulegnie przegrzaniu i może nieprawidłowo działać.
 • Wlutowany uklad zabezpieczamy klejem BGA.

 

SERWIS LAPTOPÓW- cena wymiany mostka pólnocnego

 

          Koszt wymiany mostka północnego waha się od 350 do nawet 500 zł, średni koszt robocizny serwisu waha się w granicach 200-250zł na koszt tej kwoty skladają się czynnosći wymienione wyżej. reszta ceny to koszt fabrycznie nowego ukladu. Serwis wykonujący taką usługę za taką kwotę powinien udzielić klentowi rocznej gwarancji na wykonaną pracę. Jest spora część serwisów mówiących klientowi, że układ wynieniają na nowy, a tak naprawdę układ pochodzi z innego laptopa i układ był używany, bądź uszkodzonemu układowi BGA zregenerowano połączenia i z powrotem został wlutowany do uszkodzonego laptopa. Aby mieć pewność, że serwis nie oszukuje nas to rządajcie od serwisu rocznej gwarancji. Jeżeli jesteście zainteresowani profesjonalną wymianą mostka północnego zapraszamy do kontaktu z serwisem laptopów i komputerów CurePC. Na nasze usługi udzielamy gwarancji oraz zapewniamy iż powierzany sprzęt jest naprawiany pod ochroną ESD.