Naprawa laptopa domowym sposobem, Uważaj na nieuczciwy serwis

 


płyta główna z układem bga
          W dzisiejszym artykule opiszemy jak nie należy naprawiać laptopa oraz jak działają nieuczciwe serwisy komputerowe. Wszystkie nowe komputery są wyposażone w skomplikowane układy elektroniczne BGA, które w bardzo wielkim stopniu są najczęstszą przyczyną awarii komputera.  Rzeczą oczywistą jest fakt iż każdy z nas stara się naprawić komputer samodzielnie, czy to ze względu na niechęć ponoszenia kosztów, czy też po prostu z chęci poszerzenia swojej wiedzy. W takich sytuacjach każdy z nas poszukuje informacji w Internecie jak naprawić komputer. Jednak w większości przypadków domowe sposoby naprawy laptopa odbiegają od kanonów skutecznej, bezpiecznej naprawy.  Na forach internetowych, czy w innych serwisach społecznych, użytkownicy przedstawiają jak naprawić kartę graficzną w piekarniku, suszarką opalarką czy lutownicą gazową.


          Przedstawiane sposoby pozwalają użytkownikowi na krótkotrwałe przedłużenie życia laptopa. NieBGA GF 6800 informując ich o tym i nie przedstawiając zagrożeń jakie niosą z sobą naprawy BGA domowym sposobem. Czasami użytkownikom udają się naprawić w taki sposób swój komputer, ale taka naprawa jest krótkotrwała, czasami komputer podziała dzień, tydzień , może miesiąc i znów przestanie działać. Po takich naprawach komputer zaniesiony do serwisu laptopów, nie jednokrotnie jest nie chętnie przyjmowany do naprawy i często za wyższą cenę, także serwis komputerowy może odmówić naprawy, ponieważ wie z czym to się wiąże. Komputery naprawiane w ten sposób mają często przegrzane inne układy, płyta główna jest powyginana od temperatury, gniazda i inne wtyki są potopione, laminaty spuchnięte. Niejednokrotnie po takich naprawach serwis nie jest już wstanie skutecznie naprawić komputera.
 

 

Objawy uszkodzenia układów BGA


Objawy uszkodzenia układu BGA, najczęściej ukazują się poprzez:
- brak obrazu na ekranie komputera,
- biały ekran z szarą poświatą,
- obraz jest przedzielony pasami
- obraz wyświetlany jest w czterech bądź większej liczbie kwadratów
- dioda przycisku Caps Lock i Num Lock miga
- komputer wydaje  dźwięki: jeden długi dwa krótkie,
- komputer pracuje w niskiej rozdzielczości i z podstawową paletą kolorów,
- nie można zainstalować sterowników karty graficznej.

 

obraz podzielny w kwadraty

obraz podzielony pasami

biała matryca z szarą poświatą

artefakty na matrycy          Jeżeli któryś z wymienionych objawów występuje w twoim laptopie to możesz mieć pewność uszkodzenia układu BGA i  szukać pomocy w serwisie laptopów Jednak powinniśmy zadbać o rzetelny serwis, ponieważ bardzo spora część serwisów wykorzystuje domowe sposoby naprawy układów BGA narażając swojego klienta na podwójne koszty naprawy, a niejednokrotnie po takich zabiegach nie naprawimy swojego laptopa.  Bardzo ważną informacją w tematyce awarii BGAwadliwe układy firmy nVidia. Te wadliwe układy często zaczynają się psuć po około dwóch lat pracy laptopa. Firma nVidia przyznała się do błędu i potwierdziła fakt że w pewnych seriach ich układów jest fabryczna wada, poniżej przedstawimy listę układów, które posiadają wady, także powinniśmy wspomnieć, że użytkownicy którzy posiadają komputery na platformie AMD i z kartą graficzną nVidia to mają most północny najprawdopodobniej z wadliwej serii. Jest to najgorsza z możliwych sytuacji ponieważ posiadamy w takim laptopie dwa wadliwe układy nVidia. Jeżeli posiadacie komputer, który na swoim pokładzie ma kartę graficzną firmy nVidia to wasz komputer należy do grupy z wysokim stopniem ryzyka wystąpienia uszkodzenia układu graficznego.
 

Wadliwe układy BGA

 
LP.    Nazwa kodowa układu                 Typ układu
1       nVidia NF-SPP-100-N-A2         Most północny SPP100
2       nVidia NF-G6150-N-A2            Grafika GeForce 6100 bądź 6150
3       nVidia MCP67M-A2                   Układ hybrydowy, Grafika GeForce 7000/7100
4      nVidia MCP67MV-A2                 Układ hybrydowy, Grafika GeForce 7000/7100
5      nVidia GF-GO7200-N-A3          Grafika GeForce 7200
6      nVidia GF-GO7200-B-N-A3      Grafika GeForce 7200
7      nVidia GF-GO7300-N-A3          Grafika GeForce 7300
8      nVidia GF-GO7300-B-N-A3      Grafika GeForce 7300
9      nVidia GF-GO7400-N-A3          Grafika GeForce 7400
10    nVidia GF-GO7400-B-N-A3      Grafika GeForce 7400
11    nVidia GF-GO7600-N-A2          Grafika GeForce 7600
12    nVidia GF-GO7600-H-N-B1      Grafika GeForce 7600    Grafika GeForce 7600
13    nVidia G84-600-A2                   Grafika GeForce 8600GT
14    nVidia G86-630-A2                   Grafika GeForce 8400M / GS
15     nVidia G86-730-A2                   Grafika GeForce 8400M / GS
16    nVidia G86-735-A2                   Grafika GeForce 9300M / GS
17    nVidia G86-770-A2                   Grafika GeForce 8400/8600M

         nvidia bga Jeżeli w twoim laptopie występuje któryś z powyższych układów to jest to tylko kwestia czasu kiedy twój laptop będzie potrzebował naprawy BGA. Trzeba pamiętać, że układy z powyższej listy WYMIENIAMY na nowe układy BGA, nie dokonujemy naprawy w formie reballingu bądź reflow, gdyż usterka wróci jak bumerang, a my stracimy nie mało pieniędzy.

Kiedy reballing, reflow bądź wymiana układu BGA


          Kiedy reballing, reflow a wymiana układu, nie daj się nabrać nieuczciwemu serwisowi bądź nie naprawiaj według  domowych sposobów naprawy układów BGA. W niedługim czasie napiszemy artykuł dotyczący budowy układów BGA, co powinno  wam czytelnikom ułatwić zrozumienie czemu i jak powstają usterki BGA. Pokrótce opiszemy co kryje się pod terminem Reballing, reflow umożliwi nam to wybrania sposobu naprawy komputera.

Reballing- jest to metoda naprawy usterek występujących w układach BGA polegająca na wymianie starych,  skorodowanych, popękanych kulek cyny pod spuchnięty bgaukładem BGA łączącym go z płytą główną. Kule wymienia się na nowe w celu pełnej regeneracji połączenia układu z płytą główną.

Reflow- jest to metoda naprawy połączenia układu BGA z płytą główną, polegającym na rozpuszczeniu kulek cyny i ponownych zakrzepnięciu ich. Ma to na celu poprawienie połączenia układu z płytą główną, Jednak nie zaleca się tej metody ponieważ  kule cyny z czasem tracą swoje właściwości lutownicze i ich wytrzymałość lutowanych punktów jest dużo mniejsza od nowych kulek cyny.  Jest to metoda wykorzystywana przez nieuczciwe serwisy, gdyż operacja ta jest szybka i łatwa do wykonania z porównaniem do pełnego raballingu, a wtedy serwisy kasują jak za normalny reballing. Także tą metodę wykorzystują ludzie w celu sprzedania swojego uszkodzonego laptopa, ponieważ za taką  operację zapłacą dużo mniej niż za reballing.

Rebaling wykorzystajmy tylko wtedy, gdy będziemy mieli pewność że układ jest sprawny, nieprzegrzany poprzez nie czyszczenie układu chłodzenia laptopa.

          Wciąż pewnie zadajecie pytanie, czemu układy z wadliwej serii działają po wykonaniu rebalingu, reflow, albo którejś z metod taniego domowego zerwane padynaprawiania układów BGA.  Aby łatwiej to zrozumieć zachęcam do zapoznania się z budową układu BGA. Sprawa ma się tak iż na układzie elektronicznym jest płytka krzemowa, która jest połączona z większą płytką, którą jest lutowana do płyty głównej poprzez technologie BGA, no i ta mała płytka krzemowa, czyli rdzeń, jest w identyczny sposób połączona z podstawą układu jak układ z płytą główną. Co z tego wynika? A no wynik jest taki, że układ podczas reballingu i reflow jest traktowany wysoką temperaturą co wypływa na polepszenie styku rdzenia z podstawą układu, jednak jest to bardzo krótkotrwały efekt. Sam producent nVidia powiedział że układy z wadą mają taki problem, że kule lutujące rdzeń z podstawą układu tracą swoje właściwości łączące po pewnym okresie czasu. Także zostało powiedziane, że wykorzystany przez nich klej mający na celu polepszenie mocowania rdzenia z podstawą w temperaturze 60st. traci swoją twardość, a to jest normalna temperatura pracy układów.

          Dlatego w przypadku wadliwej serii, naprawa polega na wymianie układu na nowy bez wady fabrycznej. Układy bez wady fabrycznej zostały wyprodukowane po roku 2009. Gdy damy laptop do serwisu komputerowego na wymianę układu popatrzymy na datę produkcji układu, byśmy mieli pewność czy serwis nie dal nam układu z wadą bądź jakiegoś układu z innego laptopa w którym jeszcze nie wystąpił problem  z układem.  Reballing stosujmy tylko wtedy, gdy wiemy, że samo połączenie układu z płytą jest wadliwe. W przeciwnym razie stracimy sporo pieniędzy.

Domowe sposoby naprawy układów BGA


          Tutaj przedstawię sposoby wykorzystywane przez domowych speców nieznających tematu bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Drogi czytelniku NIGDY NIE WYKORZYSTUJ TYCH METOD ponieważ jest to wysoce ryzykowne dla twojego laptopa i niejednokrotnie uszkodzisz więcej elementów płyty głównej, co spowoduje wyższy koszt naprawy bądź  w ogóle uniemożliwi już naprawy.

           Pierwszym sposobem jest pieczenie płyty w piekarniku. Metoda polega na tym, że płytę główną komputera wkładamy do rozgrzanego piekarnika na pewien okres czasu w celu zregenerowania połączeń BGA. Jest to metoda totalnie niebezpieczna, ponieważ w piekarniku nie mamy możliwości precyzyjnej kontroli temperatury oraz precyzyjnemu wzrostowi temperatury. Układy na płycie głównej w przypadku zbyt szybkiego przyrostu temperatury najzwyczajniej w świecie ulegają uszkodzeniu, a płyta główna wygina się przez co luty na płycie głównej od naprężeń pękają i nie łączą elementów elektronicznych. Kolejna sprawa to jest uszkodzenie laminatu, który się bąbluje od wilgoci oraz często dochodzi do uszkodzeń kondensatorów elektrolitycznych w układach zasilania powodujących zwarcia.

 

Domowe ,,wypieki" karty graficznej


           Kolejna metoda to opalarką podgrzewanie układu BGA. Metoda polega na tym iż opalarką grzejemy w układ, metoda ta jest jeszcze bardziej niebezpieczna, zawierająca wszystkie wymienione wady z piekarnika oraz jeszcze jedną dodatkową bardzo uciążliwą, mianowicie podczas podgrzewania, gdy cyna roztopi się, to podmuch powietrza zdmuchuje malutkie kondensatory, rezystory. Często temperatura w opalarkach przekracza temperaturę 235st. co powoduje momentalne przegrzanie i uszkodzenie układu.


kolejne wypieki... a potem chyc na aukcje a co tam...


          Jeszcze jedna naprawa polegająca na podgrzewaniu układu lutownicą gazową.... tutaj każdy człowiek o zdrowych zmysłach może dojść do wniosku co się dzieje z elektronicznymi elementami potraktowanymi ogniem.

 

To czyn serwisu, ale nie kryją się z tym :)


Drodzy czytelnicy takich metod jest bardzo wiele co przedstawiają nam użytkownicy znanego portalu internetowego w którym są zamieszczane materiały wideo oraz audio. Nie czerpcie inspiracji z ich głupoty i lekkomyślności.

W naszym serwisie laptopów w Gorzowie Wielkopolskim bardzo często trafiamy na laptopy po takich naprawach. W większości już dla nich nie ma szans. Osoby naprawiające w taki sposób nawet nie zachowują ochrony ESD.

W nie długim czasie postaramy się opublikować artykuły dotyczące budowy układu BGA oraz przedstawiające przebieg prawidłowego reballingu czy lutowania nowego układu BGA.